Wpisy oznaczone tagiem "historia"

Drzwi zabytkowe, zamkowe

Drzwi zabytkowe, zamkowe Elementem każdego domu od wieków były drzwi, różniły się między sobą wielkością, oraz materiałem jednak zawsze pełniły taką samą funkcje miały oddzielać cześć dworną od tej mieszkalnej. Dawne domy dzieliło się ze względu na ich mieszkańców na chłopskie oraz te, którymi zarządzali bogaci władcy ziemscy. Najpiękniejsze domy a raczej zamki zajmowali natomiast książęta. To właśnie ich drzwi były najpiękniejszymi, duże solidne konstrukcja służyły na zamkach latami. Po tych dawnych czasach zostało wiele drzwi typowo zabytkowych. Głównym materiałem służącym do ich wykonania było drewno. Mimo tak delikatnego budulca sama konstrukcja drzwi zachowała się prawie w całości. Drzwi takie są bardzo charakterystyczne każde miały specyficzne zdobienia, które uzależnione były od herbu możnych władców. Drzwi zabytkowe nie posiadały tak jak tradycyjne modele klamki jej rolę spełniały stalowe klamry, którymi pukano do domostw. Każde drzwi na zamku miały też specjalny wizjer, który ograniczał wizytę nieproszonych gości. Obecnie wiele budowli może pochwalić się licznymi skarbami, które zostały po dawnych czasach we wspaniałej formie są też drzwi. W dawnych czasach nie było może tak wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o drzwi jednak każda sztuka była wykonywana indywidualnie pod zamawiającego i była niepowtarzalna.

  • O serwisie

    Decydując się na własny dom na początku musimy jasno sprecyzować swoje oczekiwana, aby budowla w pełni zaspokajała nasze potrzeby. Ważnym elementem każdego domu są niewątpliwie okna. Dzięki tym, otworom pomieszczenia mogą zostać odpowiednio doświetlone. Musimy pamiętać, że słabe światło sztuczne nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ uszkadza nasz wzrok inaczej jest ze światłem naturalnym. Okna pomimo tego, że zajmują sporo miejsca na ścianie pozwalają nam na bardziej funkcjonalne życie możemy z nich obserwować okolicę, komunikować się z sąsiadami.

Ważną rolą okien jest niewątpliwie izolacja do hałasu. Nowoczesne okna, pomimo, że wykonane z cienkiej szyby znakomicie tłumią hałas, dzięki czemu możemy swobodnie wypoczywać w naszym domu. Okna mają też duży wpływ na ubytek ciepła z naszego domu. Jeśli są nieszczelne pomieszczania szybciej wychładzają się i trzeba więcej kapitału włożyć w ogrzewanie domu. Obecna technika sprawiła, że mamy do wyboru ogromną gamę okien począwszy do tych drewnianych po plastykowe. Różnorodność tyczy się nie tylko materiału, z jakiego są wykonane, ale koloru ościeżnicy czy nawet kształtu, obecnie możemy zamówić okno o dowolnych rozmiarach i kształcie. Okna są ważnym elementem każdego domu obecne budownictwo nie mogłoby bez nich istnieć.